برای جواب دادن به سوال HS Code کالا چیست به طور ساده می توان گفت اچ اس کد شامل یک سری دستور العمل هایی است که در جهت طبقه بندی و دسته بندی محصولات بکار می رود. در HS Code همچنین کلیه کالاها استاندارد سازی می شوند و بعد از قیمت گذاری مشخص می شوند.

با سیستم HS می توان کالاها را در دسته های مربوط به خود قرار داد و مشخصات کلی آنها را در همان دسته ذکر کرد. این دسته بندی ها توسط دولت انجام می شود و هدف از این کار انجام یک سری فعالیت ها در جهت تعیین میزان مالیات بر آن کالا و تعیین قیمت نهایی آن می باشد. همچنین بررسی بودجه مورد نظر و تاثیر اقتصادی آن کالا نیز با همین کد HS معرفی می شود.

 

HS Code کالا معرف چیست؟

کدHS  کالا که مخفف Harmonized System می باشد توسط WTO تهیه شد که در این سیستم برای هر کالایی یک شماره 8 تا 10 رقمی تدوین شده است که 4 رقم و یا 6 رقم ابتدایی آن مربوط به کشورهای عضو مشترک است. یعنی کشورهایی که برای آن کالا یک کد مشخص و ثابت تعیین کرده اند و آن کد بین همه ی آنها مشترک می باشد. رقم های بعدی این کد نیز مربوط به فضای طبقه بندی کالاها می باشد که معرف ویژگی ها و خصوصیات آن کالا است.

6 رقم بعدی این کد نیز دو تا دو تا مربوط به فصل، سر دسته و زیر دسته می باشد. با این کد می توان خانواده یک کالا را مشخص کرد و خصوصیات آن را به طور کلی به دیگران معرفی کرد.

  • دو رقم اول نشانگر = بخش
  • دو رقم دوم نشانگر = گروه
  • دو رقم سوم نشانگر = زیر گروه یعنی همان سازمان تجارت جهانی
  • دو رقم چهارم نشانگر = عنوان
  • دو رقم پنجم نشانگر = زیر عنوان

اتحادیه اروپا برای تعیین کد HS کالاهای خود 10 رقم را در نظر می گیرد. این کد باید با دقت زیادی ثبت شود تا در انجام هر یک از مراحل تشخیص هویت آن کالا در گمرک دچار مشکل نشود. هر گونه اشتباهی در این زمینه نشانگر تخلف در شناسایی کالا محسوب می شود و شامل هزینه و جریمه خواهد شد.

شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ با داشتن سابقه دیرینه و بسیار موفق در زمینه ترخیص انواع کالا ها و تعیین HS Code کالا و داشتن اطلاعات به روز توانسته است تمامی مشکلات موجود در این زمینه را به آسانی و ظرف مدت کوتاهی برطرف نماید.

همچنین شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ تمامی طبقه بندی ها و مشخصات مربوط به کلیه کالاها را برای تعیین تعرفه کالا در اختیار دارد و توسط کارشناسان مجرب خود آماده خدمت رسانی های همه جانبه به تاجران و مراجعین محترم برای ترخیص و صادرات کالا ها از گمرکات کشور می باشد.

 

حتما بخوانید: ترخیص انواع نوشیدنی ها از گمرک جبل علی 

تعرفه کالا چیست؟

به طور کلی مجموعه ای از اطلاعات در HS Code کالا گنجانده شده است که از مهمترین آنها می توان به تعرفه کالا و عملیات تعرفه ای و اقدامات غیر تعرفه ای در زمینه مقررات تجارت بین المللی اشاره کرد. همچنین استفاده کردن از اطلاعاتی شبیه فعالیت های اقتصادی خارجی و نگهداری از آمار گمرک نیز توسط بررسی اچ اس کد کالا انجام می شود.

به بیان ساده تر می توان گفت در این سیستم برای هر کالا یک کد و یا یک تعرفه در نظر گرفته شده است که این تعرفه هشت رقمی می باشد و در تمامی سازمان های مربوطه نظیر سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان توسعه تجارت و همچنین وزات صنعت معدن و تجارت یکسان می باشد. سازمان های ذکر شده همگی برای شناسایی آن کالا نیاز به HS Code کالا دارند تا بتوانند مشخصات کامل و جامع کالا را در اختیار داشته باشند.

 

Hs Code کالاهای وارداتی

استانداردی که برای تعیین hs code کالاهای وارداتی در نظر گرفته می شود شامل 21 قسمت و 98 فصل است. هر کالایی جزو یکی از این قسمتها می باشد. این کد تعرفه یا کد بین المللی کالا نشانگر آن کالا و مشخصات آن است.

در کشورهای دیگر این قسمتها ممکن است کمتر و یا بیشتر باشند. اما نکته ای که قابل ذکر است این است که اگر کالایی طبق این کد گذاری در میان چند کشور متحد ثبت شود ممکن است برای اختصار تعدادی از کدهایش حذف شوند.

 

کد تعرفه گمرکی 99

تمامی کد هایی که در کد تعرفه گمرکی 98 آمده اند شامل موارد ذکر شده هستند و به عنوان جزئی از پروفورم و فاکتور آن کالا محسوب می شوند. در بسیاری از موارد درج نام کالا برای شناسایی آن کافی است و کد HS برای تعیین قطعی و اطمینان از اصالت آن کالا قید می شود.

تمامی تجار و تولید کنندگان ملزم به تهیه کد HS برای کالاهای خود می باشند تا در هنگام واردات و یا صادرات آن را در لیست ثبت گمرکی کالا قید کنند. با استفاده از این کد می توان میزان مالیات و هزینه های گمرکی را به راحتی و سریع تعیین کرد.

HS CODE کالا

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر و لیست وار به بررسی دلایل تعیین اچ اس کد کالا بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مشخص کردن مقدار هزینه برای انجام مراحل گمرک یا تعیین هزینه های گمرکی کالای مورد نظر
  • تعیین کردن تعرفه ای بودن و یا غیر تعرفه ای بودن آن کالا و انجام اقدامات لازم برای آن
  • شناسایی سریع و آسان کالا و بررسی دقیق ناظران و مسئول گمرک برای رعایت کلیه مقررات
  • تعیین تاثیر کالا در آداب و رسوم و فرهنگ یک کشور با بررسی آمار اچ اس کد کالا
  • بررسی سریع مقدار مالیات بر ارزش افزوده و مالیاتی که به صورت های مستقیم و یا غیر مستقیم به آن کالا تعلق می گیرد

 

استفاده از اچ اس کد کالاهای وارداتی سبب آسانی و سهولت در شناسایی آنها و ساده کردن مناسبات بازرگانی برای بستن قرارداد ها می شود. بسیاری از دولت ها توسط این کد میزان واردات یک کالای مشخص را در برهه زمانی مشخصی تعیین می کنند و آمار تجارت جهانی را بر روی آن کالا در کشورهای مختلف بررسی می کنند.

تعیین کد کالا ها در برخی از موارد به علت وجود کالاهای مشابه و یا گستردگی انواع محصولات در یک دسته مشخص کار پیچیده ای به نظر می رسد. کارشناسان و مجریان توانای ما در شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ توانسته اند عملیات تعیین hs code کد کالا ها را با بیشترین دقت و سریع ترین زمان انجام داده و کلیه کالاهای تاجران و سازندگان عزیز را برای صادرات و یا واردات آماده سازی کنند.

 

حتما بخوانید: ترخیص و ترانزیت مواد غذایی از گمرک 

 

HS CODE لیست شامل چه مواردی است؟

HS CODE لیست شامل تمامی کالاهایی که امکان صدور و یا ورود از یک کشور به کشور دیگر را دارند می باشد. طبیعتا این لیست بسیار کلی و دارای موارد متعددی می باشد. پوشش دادن کلیه کالا ها در HS CODE لیست و یافتن آنها می تواند زمانبر و حساس باشد.

اگر پیدا کردن HS Code کالا به درستی انجام نشود می تواند فرد را خاطی معرفی کند و برای احمال در ثبت دقیق HS Code کالا فرد را شامل جریمه کند. بررسی کلیه کد ها و انجام تمامی مراحل ثبت و کد گذاری محصولات و کالاهای خود را با آسودگی خیال به شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ بسپارید.

 

کد تعرفه 30049090 برای چه کالایی است؟

کد تعرفه 30049090 مربوط به کلیه داروهایی است که در این دسته حضور دارند. داروهای شیمیایی و یا گیاهی به طور کلی شامل این کد می شوند که یا به صورت آماده و ساخته شده هستند و یا به صورت مواد اولیه و نیاز به ترکیب بعدی در هنگام ورود دارد.

بر فرض مثال اگر کسی بخواهد کالایی را با کد تعرفه 30049090 وارد کند باید این کد را در زمان مشخص شده و به مسئول مورد نظر در گمرک داده تا تعرفه هایی که بر روی این کالا وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد و برای انجام عملیات ثبت کالا و ورود آن اقدامات لازم انجام شود.

 

طبقه بندی کالا hs بر چه اساسی است؟

سیستم هماهنگ شده کدگذاری کالا(hs) در حدود 5300 گروه کالایی را پوشش می دهد که در بین بیش از 200 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این طبقه بندی شامل گروه های کلی است که در این سامانه ثبت شده اند. ملاک های بسیاری برای طبقه بندی کالا hs وجود دارد که می توان مواد خام یا اولیه ، عمل آوری مواد خام ، مورد استفاده یا عملکرد آن کالا و همچنین تاثیر آن کالا بر روی فعالیت های اقتصادی می باشد.

HS CODE یا همان کد بین المللی کالا و یا hs code کالاهای وارداتی به منظور تعیین تعرفه کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تعرفه های مختلفی برای دسته بندی های متنوع کالا ها در نظر گرفته شده است که بر اساس آن تعرفه ها مالیات و هزینه های گمرکی که در نظر گرفته می شود را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

حتما بخوانید: خرید کالا از امارات و ارسال به ایران 

چرا شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ را برای انجام صادرات کالاهای خود انتخاب می کنید؟

تعیین کلیه این هزینه های گمرکی و ترخیص انواع کالا ها از گمرک و تعیین تمامی تعرفه های گمرکی را می توانید با برقراری تماس با شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ دریافت کرده و انجام این امور را به عهده کارشناسان با تجربه ما در این امر قرار دهید. شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ با داشتن سابقه درخشان و طولانی در این امر می تواند بهترین یاریگر شما در زمینه تعیین کد HS کالا و انجام کلیه امور تجاری و بازرگانی آن باشد.

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *