در زمینه صادارات و واردات همیشه اصلاحات زیادی استفاده می شود که یک بازرگان و کانی که دارای شرکت های ترخیص کالا هستند و به دنبال واردات و صادرات اجناس مختلف از کشور های مختلف هستد باید از تمام این اصطلاحات بر در بیاوردند و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند یکی از این اصطلاحات که زیاد با آن سروکار دارید کلمه کوتاژ می باشد که ممکن است سوالات زیادی دربارعه این کلمه در ذهن شما ایجاد شود سوالاتی نظیر اینکه شماره کوتاژ چیست؟ کد کوتاژ چیست ؟ ارز کوتاژ چیست ؟ شماره کوتاژ گمرک چیست ؟ ثبت کوتاژ چیست ؟ هدف ما در این مقاله این است که شما را با این اصطلاح بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید راحت تر به سوالاتی که در ذهنتان نقش بسته است جواب دهید.

کوتاژ صادراتی چیست

دنیای صادرات و واردات پر از اصطلاحات مختلف هستند که هر کدام از آن ها نشانگر و بیانگیر چیزی هستند. از این اصطلاحات می توان به کوتاژ اشاره کرد که معمولا با کلمه صادراتی همراهی است و در هنگام ترخیص کالا با آن روبه رو می شوید. همچنین این اصطلاح کاربردهای بسیار زیادی را نیز به خود اختصاص داده است که در ادامه این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. از این رو تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چه اصطلاحات دیگری برای کوتاژ وجود دارند؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، دنیای صادارت اصطلاحات متنوعی را به خود اختصاص داده است و کوتاژ نیز در بین همین اصطلاحات گمرکی خودش را جای داده است. ولی این کلمه توانسته مترادف ها و عبارات دیگری را نیز داشته باشد که دو مورد از رایج ترین و متداول ترین آن ها شامل موارد زیر می شوند:

  1. شماره سریال کوتاژ
  2. سریال اظهارنامه

هر دو عبارت ذکرشده به یک معنا هستند و هیچ تفاوتی در بین آن ها وجود ندارد و تنها شما تفاوت در تعداد به کار بردن هر کدام از آن ها خواهید بود.

 

سریال اظهارنامه دقیقا به چه معناست؟

حالا که تقریبا با بخش بسیار کوچکی از این کلمه آشنا شوید، بد نیست در رابطه با معنای دقیق آن نیز اطلاعاتی را به دست بیاورید. هنگامی که کار خود را در واردات کالا به اتمام رساندید، نوبت به ترخیص آن می رسد.

اگر در همین مدت زمان کالای مورد نظر شما در سیستم مکانیزم شده گمرک به اظهار رسیده و اعلام شده باشد، در آن صورت سیستمی تحت عنوان EPL بعد از دریافت این پیام و به سرعت فرم اظهارنامه ای کالای شما را قفل خواهد کرد.

این اظهار نامه همان کوتاژ می باشد. هر چند روند کاری در این صورت کند خواهد شد ولی در سیستم مکانیزه گمرک می توان استفاده های بسیار زیادی را از آن کرد. همچنین اگر کوتاژ برای صادارت کالا مورد استفاده قرار بگیرد، در آن صورت تحت عنوان کوتاژ صادراتی خوانده می شود.

 

کوتاژ چه کاربردهایی را به خود اختصاص داده است؟

کاربردهایی که در کوتاژ صادراتی دیده می شوند، بسیار زیاد هستند ولی به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در هنگام بازبینی کالا بعد از خروج کالا مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. زمانی که از صفر تا صد یک کالا در فرآیند ترخیص آن مورد پیگیری قرار گیرد، در آن صورت از کوتاژ بهره برده می شود.
  3. در نهایت نیز هنگامی که قصد داشته باشید تا از زمان حمل تا خروج کالا را پیگیر مجوزها باشید، به این مورد نیاز است.

از این رو هر کاری که شما در طی ترخیص کالای خود انجام می دهید، به این شماره نیاز دارید. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید تا تمامی مراحل و فرآیندهای مربوط به ترخیص کالایتان را پیگیری کنید، در آن صورت باید این شماره را در اختیار داشته باشید که تشکیل شده از 8 رقم است.  همچنین زمانی که بار به گمرک می رسد تا زمانی که نوبت ترخیص آن می رسد و سپس تا جایی که به انبار داده می شود و مراحل جابه جایی آن اتفاق می افتد، شما مستلزم داشتن این شماره 8 رقمی هستید.

 

 

شماره و یا کد کوتاژ در چه جایی ثبت می شود؟

یکی دیگر از موارد حائز اهمیت این است که بدانید این شماره در چه جایی به ثبت می رسد. به طور کلی این شماره در یک اظهارنامه ثبت می گردد. اگر آن را به طور درستی و کامل در اظهار نامه مربوطه ثبت کنید، در آن صورت این قابلیت را خواهید داشت تا به سریال اختصاص داده شده به آن نیز دست پیدا کنید.

 در طی این روند شما موظف به ثبت اطلاعاتی هستید که مربوط به کالاهای شما هستند. این عملیات ثبت باید در EPL انجام شود. در نهایت وقتی که آخرین  مراحل اظهار کالا نیز با موفقیت پشت سر گذاشته شد، به شما یک شماره پرونده تحویل داده می شود که همراه با یک بارکد می باشد. در نهایت از طریق شماره ای که به شما تحویل داده شده است، شما می توانید پیگیر اظهارنامه خودتان باشید.

 

شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ

امروزه افرادی که در حال فعالیت در زمینه صادرات و واردات کالاهای مختلفی هستند، به دنبال شرکت ها و سازمان هایی هستند که بتوانند کارهای آن ها را در بهترین صورت ممکن به انجام برسانند. از این شرکت ها می توان به شرکت بارون امپرور جنرال تریدینگ اشاره کرد که توانسته 25 سال سابقه را در زمینه فعالیت های بازرگانی و گمرگی و تجاری به خود اختصاص دهد و دارای عضویت اتاق بازرگانی امارات متحده عربی باشد.

این شرکت ارائه دهنده خدمات زیر می باشد:

  1. ترخیص کالا از گمرک امارات و ارسال آن به ایران و دیگر کشورهای آسیا میانه و یا مقصد
  2. انجام ترخیص تخصصی و یک روزه مواد غذایی و آشامیدنی و همچنین مکمل های ورزشی
  3. به اخذ رساندن بسته های پستی تجاری و ارسال به ایران
  4. خرید کالاهای مختلف از تمامی کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی و… و در نهایت ارسال آن ها به ایران
  5. ارسال کالا به صورت ملوانی و ته لنجی

موارد ذکرشده تنها بخشی از فعالیت ها و خدماتی است که این شرکت تجاری از خود به اشتراک می گذارد. همچین در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با خدمات گمرکی و بازرگانی می توانید از مشاوره رایگان نهایت بهره را ببرید و از آن استفاده کنید.

 

سخن آخر

کلمه کوتاژ و یا عباراتی نظیر: استعلام شماره کوتاژ ، ثبت کوتاژ ، کد کوتاژ ، شماره کوتاژ گمرک ، ارز کوتاژ در صنعت صادرات و واردات مورد استفاده قرار می گیرد و توانسته کاربردها بسیاری از در سیستم مکانیزم شده گمرک به خود اختصاص دهد. این کلمه با عبارات دیگری نیز شناخته شده و در هر شرایطی می توان از مترادف های آن بهره برد و هیچ تفاوتی با یک دیگر ندارند. کوتاژ اهمیت بالایی را به خود اختصاص داده است. هر زمانی که شما قصد رفتن به گمرک را داشته باشید و یا اهدافی مانند اعتراض به کمیسیون های گمرکی را دارید، به این شماره نیازمند هستید که در اظهار نامه می توانید آن را پیدا کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *