دقت کنید که بین دموراژ و خسارت یک سری تفاوت وجود دارد. در واقع خسارت به واسطه معطلی کشتی صورت می گیرد اما دموراژ در خصوص خسارت تاخیر تخلیه و بارگیری است. شاید خسارت همان ماهیت دموراژ را داشته باشد. خسارت معطلی مبلغی است که در قرارداد قید می شود. دموراژ کانتینر و خسارت به لحاظ معطلی در خصوص کانتینر و کشتی کمی با هم فرق دارد.

اگر نمی دانید معنی دموراژ چیست؟ یا دموراژ یعنی چه؟ و یا اطلاعات شما در راستای فریم تایم و خسارت به لحاظ معطلی محدود است، این مقاله بسیار کمک می کند تا بتوانید اصطلاحات مهم در راستای حمل و نقل و ترخیص کالا را مورد بررسی قرار دهید و از ضررهای احتمالی جلوگیری داشته باشید.

 

دموراژ به چه معناست 

دموراژ (Demurrage) یا حق توقف کانتینری به بازه زمانی گفته می شود که کانتینر مازاد بر زمان تعیین شده در قرارداد در اختیار صاحب بار قرار بگیرد ، در واقع دموراژ جریمه دیرکرد عودت کانتینر است که توسط صاحب کالا باید پرداخت شود.

معنی کلمه دموراژ؟ دموراژ واژه ای دشوار اما کاربردی است. بهتر است پیش از اینکه بخواهیم در خصوص مفهوم این واژه صحبت کنیم اصطلاح فری تایم را مورد بررسی قرار دهیم.

زمانی که قرار است کانتینر اجاره شود یک مدت زمان به نام فری تایم وجود دارد. در واقع فری تایم مربوط به مبدا بارگیری و همینطور فری تایم مربوط به مقصد تخلیه بار.

فری تایم یعنی تعداد روزهایی که فرد اجاره کننده کانتینر، اجازه دارد بدون پرداخت جریمه دیرکرد، کانتینر را در اختیار داشته باشد. فریم تایم برای مبداً در واقع از لحظه ای آغاز می شود که کانتینر خالی از محوطه مربوط برداشته شده تا زمانی است که کانتینر وارد محوطه کانتینری شود( کانتینر باید پر باشد)

فریم تایم مقصد نیز از زمانی است که کانتینر پر از محوطه برداشته شود تا زمانی که کانتینر خالی شده و به محوطه تحویل داده شود.

در تعریف دموراژ کانتینر 2 فوت و 40 فوت در واقع اشاره به همان دیرکرد بازگشت کانتینر می شود. به هزینه ای گفته می شود که قرار است از صاحب کالا گرفته شود و این هزینه بابت دیرکرد در بازگشت کانتینر پس از سپری شدن زمان فریم تایم است.

 

راه هایی برای کنترل هزینه دموراژ در گمرک

             

در راستای هزینه ای که برای دموراژ در گمرک وجود دارد یک سری راه ها وجود دارد:

 •  مثلاً اگر حدس شما این است که کالای صادراتی زمان ترخیص با تاخیر دارد و زمان بیشتری نیاز دارد می توانید به سراغ سروس کانتینری بروید که اغلب از نظر فریم تایم بالاتر هستند. این موضوع بستگی به نوع کالای صادراتی دارد.
 • معمولاً در بارنامه یک بخش دیگری نیز وجود دارد که یک سری تعرفه در آن دیده می شود بهتر است پیش از حرکت کشتی این موضوع بررسی شود این رویکرد در واردات بسیار مهم است.
 • بهتر است پیش از اینکه بار به مقصد برسد فرایند ترخیص کالا آغاز شده باشد.
 • کانتینر در اسرع وقت تحویل داده شود و همینطور دقت ویژه ای در خصوص ثبت تاریخ تحویل صورت بگیرد.
 • دموراژ کانتینر به نسبت کشتی از نظر فریم تایم زمان بیشتری را در نظر می گیرد.

 

دموراژ کشتی چیست؟

دقت کنید که بین دموراژ و خسارت یک سری تفاوت وجود دارد. در واقع خسارت به واسطه معطلی کشتی صورت می گیرد اما دموراژ در خصوص خسارت تاخیر تخلیه و بارگیری است. شاید خسارت همان ماهیت دموراژ را داشته باشد اما در کشورهایی مانند انگلستان این شرایط متفاوت خواهد بود. خسارت معطلی مبلغی است که در قرارداد قید می شود.

دموراژ کانتینر و خسارت به لحاظ معطلی در خصوص کانتینر و کشتی کمی با هم فرق دارد. در صورتی که مهلت مجاز از بین رفته است اما در قرارداد قید نشده باشد خسارتی بابت معطلی اخذ می شود.

 

حق توقف و نرخ سپرده کانتینر چقدر است؟

برای ارزیابی حق توقف و نرخ سپرده نیاز است که جدیدترین نرخ اعلام شده در سال 99 ارزیابی شود و این نرخ شامل وضعیت تغییر نیز می شود. از سوی دیگر توافق در چنین شرایطی می تواند شامل رویکرد مجاز قرارداد باشد و گاه نیز با تغییراتی همراه است.

 

نقطه مقابل دموراژ در گمرکی

اگر تا به اینجا متوجه شدید که دموراژ گمرکی چیست حالا نوبت به دیسپچ است. دیسپچ دقیقاً نقطه مقابل دموراژ در گمرکی است. در ترخیص کالا از دبی  زمانی از بارگیری تا تخلیه در نظر گرفته می شود که باید همه فعالیت ها بر اساس همان زمان بندی صورت بگیرد. حال فرض کنید زودتر از زمان اعلام شده در قرارداد فعالیت بارگیری صورت بگیرد در چنین شرایطی مبلغی به عنوان پاداش بین مالک کشتی و تاجر رد و بدل می شود در واقع پولی دیسپچ می شود.

 

چرا هزینه دموراژ به وجود می آید؟  

عواملی که سبب ایجاد دموراژ می شود بسیار گسترده است و بهتر است که یک سری هزینه ها به صورت دقیق ارزیابی شوند اما مواردی که در زیر نوشته شده است می توانند مهمترین گزینه نرخ دموراژ کانتینر محسوب شوند:

 •   گاه بین شرکت کشتیرانی و صاحب کالا یک سری اختلاف صورت می گیرد که این هزینه می تواند پاسخگو باشد.
 •  گاه صاحب کالا در ترخیص دشوار مشکل می شود. (مشکل مالی)
 • گاه صاحب کالا آگاهی لازم از هزینه معطل شدن کالا در ترخیص ندارد
 •  عدم دریافت سندهای مربوط به ترخیص در زمان معین
 •  به طول انجامیدن ترخیص کالا بیشتر از زمان تعیین شده
 • گاه پلیس و یا سایر عوامل بازرسی های طولانی مدت دارند که سبب می شود کالا معطلی زیادی داشته باشد.

                     

خدمات شرکت ترخیص کالا  بارون امپرور جنرال تریدینگ

 اینکه بدانیم دموراژ کانتینر چیست می تواند در پروسه حمل و نقل کالا خیلی به ما کمک کند. به هر صورت یک سری رویکردهای مهم وجود دارد که هم می تواند پروسه ترخیص کالا را دقیق تر بررسی کند و هم شرایط را بسنجد. مثلاً حمل و نقل کالا از طریق دریا به دو صورت انجام می شود.

روش اول از طریق انعقاد قرارداد اجاره کشتی است: در این روش طرفین قرارداد مالک کشتی و مستاجر است. سندی رد و بدل می شود.

روش دوم نیز انعقاد قرارداد باربری و حمل و نقل است که طرفین قرارداد متصدی باربری و حمل و نقل و همینطور فرستنده کالا است. در هر دو روش نیاز است مشخص شود منظور از دموراژ چیست؟ و نحوه محاسبه دموراژ کشتی به چه صورت است؟ خسارت تاخیر در بارگیری و تخلیه به مبلغی گفته می شود که مستاجر کشتی به واسطه تاخیر در مهلت برگشت می بایست پرداخت نماید. این خسارت همان ضمانت اجرایی است. این خسارت معمولاً به ازای هر یک روز تاخیر در نظر گرفته می شود .

 

هزینه دموراژ کانتینر 99

دموراژ به لحاظ بارگیری و تاخیر پس از آن با نرخ روزانه بررسی می شود. این نرخ از مهلت اعلام شده محاسبه می شود و و در صورتی که تاخیر بیشتر باشد شرایط برای تغییر نرخ نیز وجود خواهد داشت. روزهای بارگیری و خسارت به لحاظ معطلی در بررسی دموراژ بسیار مهم بوده و رویکرد خاص خود را دارد و البته که قراردادهای اجاره کشتی این موضوع را بررسی می کنند. جهت کسب اطلاع از تعرفه دموراژ سال 99 با ما تماس بگیرید.

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *