اوایل سال 2013 بود که در خبرها، از انتخاب امارات متحده عربی برای میزبانی نمایشگاه اکسپوی سال 2020 میلادی نوشتند.

نمایشگاه جامع جهانی اکسپو چیست؟

اکسپو یا نمایشگاه جهانی، بزرگترین و مهمترین رویداد نمایشگاهی دنیا با حضور تمام ملیت‌ها و کشورهای دنیا است که هر پنج سال یک‌بار، جهت ارائه دستاوردها و پیشرفت‌های هر کشور در یکی از مهمترین شهرهای جهان برگزار می‌شود.اکسپو در هر دوره، موضوع خاصی دارد که تمام فناوری‌ها و خلاقیت‌های ملت‌ها بر اساس همان موضوع در معرض دید قرار می‌گیرد. اهمیت نمایشگاه اکسپو آنقدر است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، سومین رویداد مهم دنیا محسوب می‌شود؛ به اکسپو، المپیک فرهنگ ملل هم می‌گویند.

 

اکسپو از کجا شروع شد؟

ایده برگزاری چنین نمایشگاهی به سنت قدیمی فرانسوی‌ها برمی‌گردد؛ آن‌ها در برگزاری نمایشگاه‌های سالانه پیشینه طولانی مدتی دارند. اولین دوره این نمایشگاه جهانی یا همان اکسپو در سال 1851 در لندن با عنوان “نمایشگاه بزرگ تولیدات صنعتی کشورهای جهان”، برگزار شده است. در نمایشگاه اکسپو، گذشته، حال و آینده کشورها و دستاوردهایشان در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و حتی دورنمای توسعه کشورها نمایش داده می‌شود. برای همین است که همه کشورهای عضو دفتر نمایشگاه‌های بین‌المللی (BIE)، تمایل دارند که میزبانی این نمایشگاه را بپذیرند. تا کنون حدود 60 اکسپو در ۲۴ شهر برگزار شده است که آخرین اکسپو در سال 2020 در دوبی برگزار می‌شود.

وقتی پای اکسپو به خاورمیانه باز ‌شد.

چند سال سال پیش، امیرنشین دبی در امارات عربی متحده، با شعار “پیوند ذهن‌ها، خلق آینده” وارد رقابت‌ بر سر میزبانی اکسپو شد و توانست در سه دور رای‌گیری، رقیبانش یعنی ازمیر ترکیه، سائوپائولو برزیل و یکاترینبورگ روسیه را در این رقابت کنار بزند و برای اولین‌بار، میزبانی این رویداد بین‌المللی را به خاورمیانه آورد. حالا میزبانی چنین نمایشگاهی بعد از گذشت این‌همه سال، به کشوری در خاورمیانه تعلق گرفته است.

 

این نمایشگاه، چه سودی برای امارات متحده عربی دارد؟

دبی در این رای‌گیری، با توجه به امتیازات زیادی از جمله قدرت اقتصادی، موقعیت استراتژیک، سازمان و ادارات زیربنایی، تجارب اجرایی و آرامش سیاسی و امنیتی و … داشت، توانست در این رقابت برنده شود. در نتیجه این انتخاب، پیش‌بینی کرده‌اند که دبی می‌تواند در سال‌های 2015 تا 2021 چیزی حدود 23 میلیارد دلار سود بدست بیاورد.

علاوه بر آن، دبی پس از کسب میزبانی این نمایشگاه در حال ساخت یک شهر کاملا پیشرفته است. برپایی این نمایشگاه منافع اقتصادی و مالی زیادی به ویژه در بخش هواپیمایی، گردشگری، هتل‌داری، تجارت و حمل‌و نقل برای شهر میزبان به دنبال دارد.

نمایشگاه اکسپو، بیش از 280 هزار شغل ایجاد می‌کند و در حدود 25 میلیون بازدیدکننده دارد. درآمد حاصل از اکسپو در حدود 38 میلیارد دلار محاسبه شده است. که البته این سود شامل حال تمام افراد و شرکتهای فعال، هتل داران، متل داران و … میشود.
این نمایشگاه می‌تواند یکی از مهمترین جاذبه های توریستی دبی باشد.

میزبانی دبی، برای ایران هم سودی دارد؟

درست است که به خاورمیانه آمدن اکسپو، خبر خوبی برای اقتصاد بخش عرب‌نشین است، اما حضور گسترده شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه شش ماهه، با توجه به هوش و فرصت طلبی ایرانیان فرصتی طلایی برای توسعه اقتصاد گردشگری ایران هم هست. این رویداد بزرگ، یک فرصت بسیار خوب برای ایران است که در این زمان باقی مانده تا برگزاری اکسپو در دبی، برنامه‌ریزی دقیقی برای بهره‌گیری از این نمایشگاه داشته باشیم.

این دوره از برگزاری اکسپو، دقیقا چه زمانی است؟

نمایشگاه‌های جامع جهانی، تا به امروز، هر پنج سال یک‌بار و به مدت 6 ماه در شهر میزبان برگزار می‌شود. نمایشگاه اکسپو، در این دوره و در دبی

از ۲۰ اکتبر 2020
28 مهر 1399
آغاز می‌شود

10 آوریل سال 2021
21 فروردین سال 1400
پایان آن خواهد بود.